Jak zmniejszyć rachunki za energię?

Jak zmniejszyć rachunki za energię?
Porady dotyczące oszczędzania ciepła:

Komfort cieplny: gdy na zewnątrz jest około zera stopni, a w mieszkaniu są 23 °C, to przez przegrody zewnętrzne (ściany, stropodach)


ucieka o 15% więcej ciepła niż wtedy, gdy w pokojach utrzymujemy ok. 20 °C. Nocą, gdy śpimy i jesteśmy zdrowi, temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 18°C. W kuchni, w zależności od wykonywanych w niej czynności wystarczy 18 °C lub 20 °C (gdy, przyrządzamy potrawy mamy dodatkowe źródło ciepła i nie ma potrzeby dogrzewać), natomiast w łazience 22-24 °C, żeby uniknąć wilgoci, a przede wszystkim czuć się komfortowo podczas kąpieli. 
 
Określając najodpowiedniejszą dla siebie temperaturę unikniemy niepotrzebnego przegrzewania swojego mieszkania. Pamiętajmy, że każdy wzrost temperatury w mieszkaniu o 1 stopień daje około 6% wzrostu kosztów ogrzewania! 

Regulacja temperatury: starajmy się wyregulować zawory termostatyczne tak, aby temperatury w poszczególnych pomieszczeniach dostosować do indywidualnych potrzeb każdego z nas oraz pory dnia. W pustym salonie i pokojach możemy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni ustawiając zawór termostatyczny na niższe wartości. W przypadku naszej dłuższej nieobecności w mieszkaniu zawór termostatyczny powinien być przykręcony do minimum, nie mniej jednak niż do temperatury 16°C. Wychłodzenie mieszkania poniżej tej temperatury może mieć negatywny wpływ na budynek, jego zawilgocenie i zagrzybienie. Ponadto, ponowne ogrzanie bardzo wychłodzonego mieszkania pochłonie więcej energii niż stałe utrzymanie w nim optymalnej temperatury.
 
Kaloryfery: długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 % ciepła! Grzejnik działa w sposób prawidłowy, jeżeli umożliwimy swobodny przepływ powietrza wokół niego. Zastawienie meblami grzejnika spowoduje, że będzie on oddawał ciepło do ogrzewanego pomieszczenia w bardzo ograniczonym zakresie i praktycznie będzie ogrzewał zastawiające go meble. Zasłonięcie grzejnika zasłoną spowoduje, że ogrzane powietrze będzie się kumulować za zasłoną, a całe pomieszczenie będzie niedogrzane.
 
zaworkr.jpg
 
Ekrany przygrzejnikowe: ekrany chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz. Zwłaszcza, jeśli grzejnik schowany jest we wnęce, czyli ściana w tym miejscu jest cieńsza. Ekran ma za zadanie odbijać promieniowanie cieplne i izolować nie dopuszczając do ogrzewania ściany. Zamontowane za grzejnikami ekrany, pozwalają zaoszczędzić około 4% kosztów ogrzewania.
 
Odpowiednie wietrzenie: Celem wietrzenia pomieszczenia jest wymiana "zużytego" powietrza na "świeże" (czynność powinna być wykonywana kilka razy dziennie w tym obowiązkowo przed snem).
 
 

Porady dotyczące oszczędzania energii elektrycznej:

Lodówka: Wybierając nowe urządzenie zwróćmy uwagę, aby było ono w najwyższej klasie energetycznej – czyli od A do A++. W trakcie użytkowania regularnie rozmrażajmy zamrażarkę, usuwając szron i oblodzenie, gdyż już kilkumilimetrowa warstwa szronu może powodować konieczność częstszego załączania się agregatu chłodniczego, co wpływa na jego dłuższą pracę powodując tym samym zwiększenie zużycia energii nawet o 20 %. Nie ustawiajmy zbyt niskiej temperatury, tylko taką jaka jest wymagana, spowoduje to krótszą pracę i rzadsze włączanie agregatu.
 
Pralka: Tak samo jak w przypadku lodówki, wybierając nowe urządzenie zwróćmy uwagę, aby było ono w najwyższej klasie energetycznej – czyli od A do A++. Jeśli to możliwe, uruchamiajmy pralkę tylko wtedy, kiedy zgromadzony jest pełny ładunek prania.

Oświetlenie: warto zamontować świetlówki kompaktowe – zużywają one 5 razy mniej prądu niż tradycyjne żarówki, a ponadto są o około 8 – 10 razy trwalsze od tradycyjnych żarówek. Pamiętajmy, że świetlówka kompaktowa pobiera w momencie załączenia tyle samo prądu, ile w ciągu 6 minut normalnego świecenia, więc jeżeli nie musimy na krótko jej wyłączać, to nie robimy tego. Jeżeli wolimy stosować zwykłe żarówki, to powinnismy wiedzieć, że trzy żarówki o mocy 40W dają tyle samo światła, co jedna o mocy 100W. Utrzymujmy w czystości oprawy oświetleniowe i klosze żyrandoli.

Piekarnik elektryczny: jeżeli na 5 do 10 minut przed planowanym zakończeniem używania piekarnika wyłączymy go, to temperatura i tak będzie utrzymywać się na dotychczasowym poziomie. W ten sposób zaoszczędzimy energię prądu elektrycznego.

Komputer: nie zostawiajmy włączonego komputera, jeśli z niego nie korzystamy. Jeżeli nie będziemy używać komputera przez następne 15 minut, wyłączmy go. 15 minut pracy równoważy ilość energii potrzebną do ponownego włączenia.

Urządzenia w trybie uśpienia (stand-by): ładowarki telefoniczne oraz urządzenia posiadające czerwoną diodę kontrolną (np. telewizory lub monitory) pobierają prąd nawet jeżeli z nich nie korzystamy. W naszych mieszkaniach występuje po kilka takich urządzeń. Moc pobierana przez nie w czasie czuwania waha się w granicach od 0,5W do 35W, dlatego warto wyłączać z sieci te urządzenia, gdy z nich nie korzystamy. Przykładowo: drukarka włączona non-stop zużywa do 93% energii na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie.
Image

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa
ul. Wyzwolenia 35
44-201 RYBNIK
e-mail: rsmrybnik@gmail.com

Sekretariat: 
Tel. 32 43 27 300

Biuro Podawcze:
Tel.32 43 27 305
Fax:  32 43 27 323

Konto RSM:
PKO BP SA nr 24 1020 2472 0000 6902 0018 4309

Publish modules to the "offcanvas" position.