Szanowni Mieszkańcy,
W związku z ostatnim rozliczeniem kosztów centralnego ogrzewania w Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej i wprowadzonymi od 1 września 2023 r. nowymi stawkami zaliczek na ogrzewanie pragniemy wyjaśnić, że wzrost opłat za ogrzewanie w Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wynika bezpośrednio z podwyżek jednostkowych cen energii cieplnej wprowadzonych w latach 2022/2023 przez dostawców energii cieplnej. Taryfy dla ciepła wszystkich dostawców energii cieplnej, które obowiązywały w ostatnim okresie prezentujemy na naszej stronie internetowej w zakładce „Akty prawne”. Porównując obowiązujące ceny energii cieplnej z września 2023 r. z cenami w maju 2022 roku można stwierdzić, że dla większości nieruchomości zasobów RSM ceny brutto wzrosły już o ponad 100 %. Znaczący udział w tym wzroście miało także podwyższenie podatku VAT na energię cieplną z 5% na 23% wprowadzone od 1 stycznia 2023 r. przez Rząd RP. Największe wzrosty odnotowano u dostawcy ciepła PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. Należy wyjaśnić, że Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma żadnego wpływu na wzrosty cen energii, gdyż taryfy dla ciepła są ustalane bez udziału RSM przez dostawców energii w powołanym do tego Urzędzie Regulacji Energetyki. Spółdzielnia jest obciążana kosztami ciepła przez dostawców energii na podstawie wskazań ciepłomierzy oraz na podstawie zamówionej mocy cieplnej dla potrzeb ogrzewania budynków. Pomimo porównywalnego zużycia ciepła w budynkach RSM z latami wcześniejszymi, koszty ogrzewania wzrosły na skutek podwyżek jednostkowych cen za energię. Dla przykładu można podać że w taryfie D-71-15 suma opłat zmiennych za 1 GJ energii w maju 2022 wynosiła jeszcze 80,49 zł brutto, zaś obecnie (wrzesień 2023) po zmianie symbolu taryfy na WD-71-15 ta sama opłata dla odbiorców chronionych wynosi 163,98 zł brutto (wzrost wynosi 103,72%). Każdy użytkownik lokalu z pewnością może zauważyć fakt, że pomimo mniejszego zużycia ciepła niż w roku wcześniejszym, koszty ogrzewania są dużo wyższe.
Równocześnie informujemy, że spółdzielnia dopełniła wszelkich formalności związanych z ochroną mieszkańców przed nadmiernym wzrostem cen energii cieplnej. Kwoty zmniejszenia opłat w związku ze stosowaniem ochrony zostały wyszczególnione na indywidualnych rozliczeniach kosztów ogrzewania i rozliczone z mieszkańcami.
Pragniemy także zwrócić uwagę na fakt, że mieszkańców Rybnika podłączonych do sieci cieplnej należących do PGNiG Termika z grup taryfowych WD-71 czeka w najbliższym roku niemiła niespodzianka, gdyż od 1 września 2023 r. ze względu na przyłączenie do istniejącej sieci cieplnej nowych źródeł ciepła (kotłowni gazowych), dostawca ciepła wprowadził do stosowania nowe taryfy dla ciepła, które w znacznym stopniu odgórnie wyłączyły dotychczasową ochronę mieszkańców przed nadmiernym wzrostem cen. Obecna ochrona przed wzrostem cen dotyczy już tylko ciepła dostarczanego ze starej kotłowni węglowej w Chwałowicach w ilości 7% całej wytwarzanej energii cieplnej. Pozostałe 93% energii nie jest już objęte dotychczasową ochroną, ponieważ ma być wytwarzane przez nowe kotłownie gazowe, które na dzień 30 września 2022 r. nie funkcjonowały. Na skutek wprowadzenia nowych taryf od 1 września 2023 r. koszty dostawy ciepła wzrosły o kolejne 26% - 30% w stosunku do cen z poprzedniej taryfy z maja 2023 r. uwzględniającej ochronę. Z uwagi na wprowadzone nowe taryfy dla ciepła dla odbiorców chronionych od 1 września 2023 r. (wg nas niezgodne z przepisami) spółdzielnia zwróciła się z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki o przywrócenie ochrony przed nadmiernym wzrostem cen dla wszystkich mieszkańców i podmiotów chronionych korzystających z grupy taryf WD-71. Powyższy wniosek został także skierowany między innymi do Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz do PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa S.A. Oczekujemy obecnie na odpowiedź.
Podsumowując powyższe pragniemy podkreślić, że Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma wpływu na kształtowanie cen energii cieplnej i na obowiązujące taryfy dla ciepła. Ceny energii cieplnej zależą wyłącznie od dostawców ciepła i działań Rządu RP w zakresie ochrony odbiorców uprawnionych przed nadmiernym wzrostem cen. Podłączenie nowych gazowych źródeł ciepła w Rybniku do istniejącej sieci cieplnej i wprowadzenie nowych taryf wskazuje obecnie na to, że Rząd RP nie uwzględnił ochrony przed nadmiernym wzrostem cen dla nowych źródeł ciepła, na skutego czego mieszkańcy Rybnika od 1 września 2023 r. zapłacą koszty wyższe (od 26% do 30%) w stosunku do wcześniejszych kosztów uwzględniających ochronę odbiorców przed nadmiernym wzrostem cen.
Zarząd RSM