Zasady oszczędnego gospodarowania energią cieplną

Zasady oszczędnego gospodarowania energią cieplną

  •  Okresowe obniżanie temperatury w pomieszczeniu.
    Większość osób odczuwa komfort cieplny przy temperaturze ok. 20 – 21 °C. Jednak nie zawsze trzeba utrzymywać taką temperaturę. Korzystne jest obniżenie tej temperatury w pomieszczeniu, w którym śpimy do ok. 16-18°C, a także w pomieszczeniach z których korzystamy sporadycznie. Także w okresie naszej nieobecności można nieco obniżyć temperaturę. Stałe obniżenie temperatury w lokalu o 1°C powoduje obniżenie kosztów ogrzewania o około 6%. Należy przy tym pamiętać aby przy zakręconych grzejnikach nie otwierać okien na czas dłuższy niż parę minut, gdyż zawory pomimo zakręconych głowic automatycznie się otwierają wyczuwając obniżenie temperatury.
  • Efektywne wykorzystanie zaworów termostatycznych.
    Kluczem do sukcesu w oszczędzaniu energii jest poznanie zasad działania zaworów termostatycznych. Na pokrętle zaworu naniesione są zazwyczaj „gwiazdka” i cyfry od 1 do 5. W położeniu „gwiazdka” zawór powinien się otworzyć, gdy temperatura powietrza spadnie do około 6°C. Przy przestawieniu pokrętła do wartości wyższych emisja ciepła z grzejnika rośnie. Nowsze głowice termostatyczne stosowane w budownictwie wielorodzinnym posiadają blokadę, która nie pozwala na całkowite zakręcenie zaworu (blokada w pozycji 2). Jest to związane z obowiązkiem utrzymania temperatury w mieszkaniu powyżej 16°C. Na głowicach zaworów termostatycznych znajdują się oznaczenia ułatwiające ustawienie temperatury w pomieszczeniach. Zakresy temperatur mogą być nieco inne u różnych producentów zaworów termostatycznych. Większość głowic termostatycznych dostępnych na rynku posiada następujące charakterystyki:




    Należy pamiętać, że ustawiając zawór termostatyczny w danej pozycji nie musimy się martwić o to czy grzejnik w danym momencie jest ciepły w całości lub tylko w części, czy też jest cały zimny. Zawór termostatyczny działa automatycznie reagując na zmieniające się temperatury w pomieszczeniu, to znaczy, że sam zadba o to, aby w lokalu po jakimś czasie panowała temperatura zgodna z ustawioną pozycją i zablokuje lub też odblokuje dopływ ciepła do grzejnika. Najczęstszym błędem podnoszącym koszty ogrzewania jaki popełniają użytkownicy mieszkań jest zbyt częsta regulacja termostatem do skrajnych wartości, sugerując się tylko wyczuwalną temperaturą grzejnika, zapominają o tym, że termostat działa w oparciu o temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Jeśli ktoś chce oszczędzać energię cieplną i obniżyć swoje koszty ogrzewania to nie powinien zbyt często korzystać z ustawiania głowicy termostatycznej powyżej wartości 3 (III).

 

  •  Wietrzyć krótko i intensywnie
    Jeśli już pragniemy przewietrzyć mieszkanie, należy stosować krótką 2-3 minutową intensywną wymianę powietrza poprzez szerokie otwarcie okien i drzwi balkonowych z jednoczesnym zamknięciem zaworów termostatycznych. W żadnym przypadku nie należy uchylać okna na dłuższy czas (np. na noc), ponieważ zimne powietrze wywołuje stałe otwarcie termostatu (nawet w pozycji zakręconej), co powoduje duże i zbędne straty ciepła. Dłuższe otwarcie okna lub spanie z otwartym oknem mogą być bardzo kosztowne, gdyż grzejnik nawet przy zakręconym zaworze termostatycznym będzie ogrzewał w maksymalnym stopniu napływające zimne powietrze z zewnątrz, które zanim zdąży się nagrzać to szybko opuszcza lokal, powodując tylko naliczenie dużego zużycia przez podzielnik i spustoszenie w portfelu.
  • Nie zabudowywać i nie zasłaniać grzejników
    Aby grzejnik prawidłowo oddawał ciepło do pomieszczenia, niezbędna jest odpowiednia cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu. Grzejnik nie powinien być zabudowany, zasłonięty i zastawiony meblami, gdyż ciepło nie rozchodzi się wtedy równomiernie w pomieszczeniu, a zasłonięta głowica termostatyczna zbyt szybko odcina dopływ czynnika grzewczego.
  • Zapewnić stałą minimalną wentylację pomieszczeń poprzez nawietrzaki okienne.
    Poprzez zastosowanie nawietrzaków okiennych zapewniamy stałą minimalną wentylację pomieszczeń i ochronę mieszkania przed zawilgoceniem, bez nadmiernego wychładzania powietrza w lokalu. Chcąc uzyskać oszczędności na cieple w żadnym wypadku nie należy ograniczać wentylacji lokalu poprzez zamykanie (zaklejanie) kratek wentylacyjnych lub nawietrzaków. W pomieszczeniach niewentylowanych o dużej wilgotności zużywa się dużo więcej energii cieplnej, niż w pomieszczeniach wentylowanych, gdyż powietrze o zwiększonej wilgotności dużo trudniej ogrzać. Brak odpowiedniej wentylacji prowadzi ponadto do rozwoju grzybów i pleśni, a przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach prowadzi do licznych chorób. Stała minimalna wymiana powietrza w lokalu poprzez zastosowanie nawietrzaków jest najlepszą formą zapewnienia prawidłowych warunków wentylacji z równoczesnym oszczędzaniem energii cieplnej w lokalu.

 

Image

Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa
ul. Wyzwolenia 35
44-201 RYBNIK
e-mail: rsm_rybnik@pro.onet.pl



Sekretariat: 
tel. +48 32 43 27 300

Biuro Podawcze:
Tel.32 43 27 305
Fax:  32 43 27 323

Konto RSM:
PKO BP SA nr 24 1020 2472 0000 6902 0018 4309

Publish modules to the "offcanvas" position.